Gustav Töyrä 60 år

Foto:

Jubilar2010-12-15 06:00

Gustav Töyrä, Kuttainen, Karesuando, fyller 60 år torsdagen den 16 december.

Han är född i Kuttainen.

Tidigare har han arbetat som byggnadsarbetare, skogsarbetare, föreningskonsulent, egen företagare och affärsbiträde. Nu är han lönebidragsanställd (50 procent) hos Suonttavaara lappby där han även är medlem. Han är även medlem i Kuttainen IF.

Han började redan som 14-åring arbeta i skogen. Senare utbildade han sig till byggnadsarbetare. Han har även tillstånd att tillverka ammunition för försäljning.

Under mitten av 80-talet måste han dock sluta med byggnadsarbetet på grund av sviktande hälsa.

På fritiden var han tidigare aktiv skidåkare, skidskytt och höll även på med skytte. Numera har han på grund av reumatism bara kunnat promenera med sina hundar. Älgjakten med kompisarna i Karesuando skogsallmänning är en av hans höjdpunktr. Han håller även på med luffarslöjd på kvällarna om andan faller på.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!