Bertil Kämpe 65 år
Foto:
Han är född i Risback, södra Lappland, och handplockades nyss fyllda 17 år till dåvarande postverket i Boden som brevbärarbiträde. Efter fullgjord värnplikt övertalades han att fortsätta den påbörjade brevbärarkarriären. Det blev några tjänstgöringsomgångar som försträkning i Stockholmsområdet under 60-talet innan han gifte sig med sambon Lisbet, bildade familj och bosatte sig i Sävast.
Parallellt med arbete och familjeliv har han alltid haft ett stort ideellt engagemang inom föreningslivet både som aktiv, ledare och förtroendevald. När idrottsföreningen Sävast AIF bildades 1977 blev han fotbollsektionens förste ordförande och hade förmånen att få vara med även i det praktiska uppbyggandet av sektionens ungdomsverksamhet under de första nio åren. Något positivt i den insatsen kan det ha varit - han tilldelades Svenska Fotbollförbundets utmärkelse "Årets ungdomsledare 1985" och fick skaka hand med förbundsordförande tillika UEFA-ordförande Lennart Johansson i samband med utmärkelseceremonin vid förbundets årsmöte i Stockholm 1986.
Trots att det ständigt tillkom ny tid så räckte den inte till för att hinna med ett heltidsjobb och för fem år sedan slutade han sin anställning vid Posten och utlöste sin fallskärm, blev frilansande framtidsforskare på deltid. Att helt kunna bestämma över dygnets alla timmar är ett lyxliv han unnar alla och nu när han blir ålderspensionär på riktigt, och sätts på undantag genom att samhällskontraktet fullgjorts, åker tagelskjortan av.
Som internationell socialist underhåller han sitt patos för en rättvisare värld och stöder bland annat Amnesty och Greenpeace ekonomiskt, däremot planerar han att trappa ned sitt engagemang i utrikespolitiken på grund av den ständiga tidsbristen.
De två sönerna Mattias och Joakim från det första äktenskapet är ovärderliga stöd i Bertils fortsatta utveckling då de vet allt och kontinuerligt talar om hur det ska vara. Barnbarnen Joel och Casper visar sin farfar glimtar av den framrusande teknikutvecklingen inom Internet och sociala medier och där handlar det om ett ointagligt försprång för det senare.
Ödmjukt och förnöjsamt fram tv:n han sina dagar och gläds åt sin hyfsade fysik som underhålls med dagligt årstidsanpassat motionerande. Allmänt idrottsintresserad plockar han numera bara russinen i kakan, företrädesvis internationella toppmatcher i fotboll, via diverse tv-kanaler.
Övrig vaken tid är det ständiga läsandet ett livselixir ända sedan han lärde sig läsa och skriva, båda skickligheterna är grunderna i det livslånga lärandet och inte minst nu i framtidsforskandet. Som en gardering har han kvar ett hedersuppdrag som föreningskassör, men har hitintills klarat av den privatekonomiska delen genom påfyllningar från den kollektivt tillgängliga pensionsförstärkaren ATG.
De påsmygande skavankerna, och då inte bara dem som han marker av, tar han med ro: "lite Chalmerz får man räkna med, det hör till naturens gång".
Födelsedagarna firar han inte längre, noterar dem däremot tacksamt och att det tidsmässigt blir allt tätare mellan dem. Den positiva grundsynen på livet i allmänhet, som han förvärvade under de bekymmersfria uppväxtåren i barndomshemmet, är orubbad och nu halvvägs ser han ingen anledning att ändra på den.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!