Han uppfyllde drömmen – åkte skridskor på blankis

Oskar Karlin från Stockholm drömde om att åka skridskor på Padjelantas spegelblanka sjöar – och med hjälp av satellitbilder från Nasa gjorde han slag i saken.

Jokkmokk2016-04-09 06:00

Oskar Karlins idé om att åka långfärdsskridskor på sjö-arna Vastenjaure och Virihaure i Padjelanta nationalpark föddes under en fjällvandring. Det fanns bara ett problem.

– Det var lite svårt att veta när sjöarna skulle frysa däruppe eftersom det är väglöst land och ingen håller till där den tiden på året, säger Oskar Karlin.

Lösningen blev att bevaka dagliga satellitbilder över området från Nasa.

När bilderna i början av januari visade att isen lagt sig var det bara att packa väskan.

– Fast det krävdes ganska mycket planering – ska det bli ner mot 25 minusgrader kan man ju inte bara sticka i väg. Kylan var det som var krångligast med resan. Hade det varit minus 10 hade hela resan varit 100 procent lustfylld, men nu var det lite läskigt också.

Resan gick på skridskor över Akkajaure och därefter på skidor till jokken Vuoja-tätno, som blev en utmärkt skridskobana upp till resans mål.

Och på Vastenjaure och Virihaure låg isen ofattbart blank.

– Vi hade ett jäkla flyt med vädret. Oftast kommer västliga vindar med fukt från Atlanten och gör att det snöar hela tiden. Men i år kom ganska mycket kyla öster-ifrån, så när vi var där var det fortfarande blankis.

Veckan i Norrbottens storslagna natur blev ett minne för livet.

– Det var som att vara på en annan planet. Det var extremt öde, bara den blanka isen och snön på fjällen runt omkring, och solen som aldrig tog sig över topp-arna, säger Oskar Karlin.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om