Tre beaglar klara för Sverigemästerskap

Båda jagar hare men den ena har korta ben och den andra långa. Nu har två viktiga tävlingar för beagle och stövare hållits.

JAGAR. Trots regn och våta marker presterade Skovelmyrens Fixa ett första pris och vann Norrlandsmästerskapet och är därmed en given deltagare på SM.

JAGAR. Trots regn och våta marker presterade Skovelmyrens Fixa ett första pris och vann Norrlandsmästerskapet och är därmed en given deltagare på SM.

Foto: privat

HAPARANDA2015-11-14 06:00

Tidigare i höstas hölls SM för stövare i Norrbotten. Nu har ytterligare två viktiga jakttävlingar hållits i Östra Norrbotten.

Den ena är sjunde omgången av Nordkalottmästerskapet arrangerat av Gränszonen i Haparanda för stövare och den andra är Norrlandsmästerskapet arrangerat av Norrbottens beagleklubb för beaglar, där de tre bäst placerade hundarna kommer att delta vid SM på Gotland.

Nordkalottmästerskapet vanns av Jaga på Solstrimman med hundförare Thore Pettersson.

– Det känns jättebra. Jag är en mycket lycklig man efter tävlingen. Tiken är bara två år, nog den yngsta som någonsin vunnit. Oftast är de bäst mellan fem och åtta år, men hon lyckades bäst den här dagen, säger Thore Pettersson.

Det är tredje tiken i hans ägo som tar en internationell titel.

– Det har mycket med gener att göra och om att vara mycket i skogen med hunden.

Thore Pettersson är pensionär och jagar flera dagar per vecka.

– Under helgerna lämnar jag skogen till dem som jobbar under veckorna.

Norrlandsmästerskapet för beaglar hölls under två dagar ihållande regn.

Vinnare blev Skovelmyrens Fixa med hundförare Jan-Erik Johansson från Valborg vid Gävle.

– Vilka fantastiska marker i Norrbotten. Vädret var inte det bästa men en fruktansvärt trevlig tävling och domare. Extra roligt förstås att vinna och få se fram emot att delta vid SM, säger Jan-Erik Johansson.

Domare Michael Fredriksson, som också deltog vid Nordkalottmästerskapet och där kom fyra, konstaterar att förhållanden i skogen var svåra för hundarna vid Norrlandsmästerskapet.

– Det var väldigt blött så det krävde sitt från hundarna, men de kämpade bra.

Sune Karlander var guide och ordförande vid domarkollegiet.

– När det är så här blött försvinner mycket av vittringen som hundarna behöver för att prestera bra, men det var flera suveränt bra hundar.

Nu stundar SM för de tre bästa beaglarna och det väntar många fler jaktdagar den här säsongen för andra jaktentusiaster.

– Jag gillar det här med hundar. Man håller sig frisk och får bra motion i skogen, säger Thore Pettersson.

Norrlands­mästerskapet: Nordkalott­mästerskapet:

Placeringar

1. Skovelmyrens Fixa med Jan-Erik Johansson

2. Hussjögårdens Numus med Oskar Lundström

3. Stigsjödalens Rex med Jan-Erik Söderström

1. Jaga på Solstrimman med Thore Pettersson

2. Leja med Axel Nordberg

3. Ina med Jonny Nylunda

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om