Forskarskolan på frammarsch

En egen blåbärsdoktor finns nu vid Forskarstation östra Norrbotten.Det handlar om odling, skördesäkerhet och kvalité.

Andreas Åkerström kan nu glädjas åt sin doktorstitel.

Andreas Åkerström kan nu glädjas åt sin doktorstitel.

Foto: Privat

HAPARANDA2010-10-01 06:00
Forskarstation östra Norrbottens Andreas Åkerström har nu fått sin doktorshatt.
Blåbär i fokus
Nu har han disputerat med avhandlingen "Factors Affecting the Anthocyanidin Concentration in Fruits of Vaccinium
myrtillus L", som handlar om koncentrationen av antocyanidin
i blåbär. Detta skedde vid Sveriges lantbruksuniversitet.
Åkerström har studerat hur temperatur, ljus och näringsförhållanden påverkar halterna av antioxi-danten, antocyanidin i blåbär.
Det visade sig att nordligt blåbärsris har högre halt än sydligt blåbärsris.
Bärodling
Frågan Andreas Åkerström också ställer är om det i framtiden går att odla blåbär med hög kvalitet som skulle kunna bli en viktig komplimentgröda för jordbrukare i östra Norrbotten. I dag är det bara fem till åtta procent av skogens blåbär som tas tillvara trots ett ökande intresse för blåbärsprodukter.
"Bra resultat"
Margareta Strömbäck, utbildningschef för Högskoleförbundet östra Norrbotten, där forskarstationen ingår, är stolt och konstaterar "ett bra resultat för forskarskolan", som har ansökt om att få fortsätta sin verksamhet hos Tillväxtverket.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om