Hedskolan i Gällivare är en av åtta låg- och mellanstadieskolor i kommunen som anslutit sig till Riksidrottsförbundets rörelsesatsning i skolan. Bakgrunden är forskning som visar att barn och unga är för stillasittande en stor del av dagen. Bara 44 procent av pojkarna och 22 procent av flickorna når den rekommenderade nivån på 60 minuters fysisk aktivitet om dagen.
I slutet av februari fick Hedskolan besök av spelare från Luleå Basket, kopplat till rörelsesatsningen.
– Eleverna var så peppade av att få träffa basketsstjärnorna. Det inspirerar till rörelseglädje, vilket är nyckeln till att få eleverna att röra på sig, säger Malin Kristoffersson, lärare i idrott och hälsa på Hedskolan.
Ellen Nyström, elitspelare i Luleå Basket, pratade om hur viktigt det är vara snälla med varandra. Man ska peppa varandra även när man gör misstag.
– Samarbeta med varandra och hjälp den som inte kan, det lär du dig jättemycket på. Det är bra att alla är olika och kan olika saker. Vi ska lyfta varandra till att bli bättre, det blir bra för alla, sa hon.
På frågan om vad som är viktigt för att må bra svarade barnen: Att träna, sova och äta bra.
Elvira Åneskog och Alice Carlsson, Klass 4 C, tyckte att timmen med Luleå Basket var jättekul och att det var coolt att få träffa basketstjärnorna. De tycker att rörelsesatsningen är bra.
– Det är bra och roligt att få röra på sig, man får mer energi i skolan och har lättare att koncentrera sig.