Hobby som ger guldkant
Hennes pappa tog med henne på utställningar från det att hon var två år gammal. Nu har hon målat på heltid i nästan 20 år.
När en tavla var färdig så gav den ny inspiration till nästa, och så vidare. Det resulterade i dessa tolv tavlor.
Foto: Anette McMurry
- Det var tillfredsställande att stå vid ett ritbord och skapa någonting. Det var när datorerna dök upp som det blev tråkigt, säger hon.
Började på allvar
På frågan om hon har konstnärer i släkten så berättar hon att hon nog ärvt den konstnärliga ådran av sin farfar som målade schabloner hemma hos folk.
- När jag läste konsthistoria i mitten av 80-talet så skulle jag skriva en uppsats och då valde jag att skriva om farfar. Hans väska med färger och schabloner finns fortfarande i källaren på muséet i Umeå så jag kunde fotografera dem till min uppsats.
1991 började hon på allvar med att måla och hade sin första utställning -94. Hon bor i Sundsvall och det är första gången hon ställer ut i Boden och tycker att människor är så jättehärliga och trevliga här.
- Fördomarna om tysta norrlänningar stämmer absolut inte, tycker hon.
Hon har ställt ut i Stockholm vid 4-5 tillfällen och då sålt nästan allt. Här uppe och på mindre orter är folk lite försiktigare.
Acrylfärger
- Jag tror att jag är lite för konstig. Fast jag försöker måla sådant som är lite mer normalt ibland, för att visa att jag kan vara folklig också, skrattar hon.
Lena målar mest med acrylfärger och blandar gärna in andra material, till exempel tyg eller spackel, för att få struktur på sina tavlor.
Trots att hon nu är pensionär så har hon fullt upp.
- Det är ju det här som kryddar tillvaron, eller sätter guldkant på den, säger Lena Backman.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!