Utsiktsplats föreslås bli tillgänglig för allmänheten

Kommunstyrelsen föreslås besluta att allmänheten igen ska få tillgång till Svedjefortet enligt allemansrätten. Kommunen sålde utsiktsplatsen till en företagare som sedan själv ville bo på platsen och satte upp förbudsskyltar i området.

BODEN. 2008-11-21 06:00
NSD skrev om försäljningen 2005. Bodensarna protesterade också när de stängdes av från att nyttja Svedjefortets strövområde. Enligt kommunen har ägaren inte tillstånd att sätta upp förbudskyltar och har i september uppmanats att plocka ned dem.
Allemansrätt
Kommunen hade inte heller gett fastighetsägaren tillstånd för förbudsskylten och vid en inspektion i september av samhällsbyggnadskontoret ombads denne ta ned skylten. Samhällsbyggnadskontorets uppfattning är att hela området inte kan stängas av för allmänheten enligt allemansrätten.
Allmänheten anses ha tillgång till utsiktsplatsen vid restaurangen så länge de håller sig på ett visst avstånd från restaurangbyggnaden och så länge de inte stör eller förstör. Men allemansrätten gäller dock inte på tomt eller plantering.
Hemfridsintresse
Det som bestämmer hur stort område som ska räknas som tomt är, i princip, så långt som ägarens hemfridsintresse kan anses gå. Enligt brottsbalken så är en tomt runt ett boningshus större än en tomt runt en ekonomibyggnad i detta fall handlar det om Svedjefortets gamla restaurang. Hur långt en tomt ska anses sträcka sig runt en byggnad varierar med hänsyn till omständigheterna i det enskilda fallet.
Så det finns anledning att återkomma till Svedjefortet när kommunstyrelsen klubbat beslutet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om