Sviker man de sämst ställda nu?

Socialdemokraterna jämför deras förslag för att stärka de pensionärer som har det sämst ställt med det förslag som SD och M ger i samma fråga.

Hur ser skillnaderna i S förslag om pensioner för de som har det sämst ställt jämfört med förslaget från SD och M? Det kan du läsa här, signerat Socialdemokraterna Luleå Pensionärsutskott.

Hur ser skillnaderna i S förslag om pensioner för de som har det sämst ställt jämfört med förslaget från SD och M? Det kan du läsa här, signerat Socialdemokraterna Luleå Pensionärsutskott.

Foto: Nils Jakobsson

Debatt2022-05-17 05:45
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Det är dags för riksdagen att ta ställning till den viktiga frågan hur vill vi att det ska se ut för de pensionärer som har det sämst ställt. Det finns nu två förslag, vårt och högerpartiernas.

Jämförelsen mellan de två förslagen om hur de mest utsatta pensionärerna ska få mer pengar i plånboken, redan nu i höst. Regeringen föreslår att en halv miljon pensionärer ska få 1 000 kronor skattefritt från augusti.

Antal pensionärer som får maxbelopp med Socialdemokraternas förslag är 483 734 personer men med Moderaterna och SDs förslag gäller 200 000 personer.

Den genomsnittliga höjningen blir 741 kr med Socialdemokraternas förslag och endast 509 kr med Moderaternas och SDs förslag.

Högerpartiernas svar är att höja garantipensionen med 600 kronor. M och SD har dock "glömt" berätta att man måste skatta på deras höjning. En tredjedel av deras höjning når aldrig plånboken hos pensionärerna.

Av höjningen blir bara cirka 400 kronor kvar. Några hundralappar är en stor skillnad mot en tusenlapp. Bostadstillägget kan inte lösa detta eftersom man har börjat avgränsa gruppen som får tillägget.

Maxbelopp med socialdemokraternas förslag är 1000 kr, med Moderaternas och SDs förslag 828 kr. 

Antal som får stärkt ekonomi med Socialdemokraternas garantitillägg är 1 057 000 personer med Moderaterna och SD förslag gäller 882 00 personer.

"Alla" pensionärer får kanske något i SD & co:s förslag. Men de som behöver det som mest kommer få betydligt mindre än med regeringens förslag.

Hellre en tusenlapp till de som behöver det som mest än att de får några hundralappar för att de ekonomiskt gynnade pensionärerna också ska få några hundralappar.