Har det kommunala bostadsbolaget helt tappat kursen? Med ett uppdrag att ge kommunens invÄnare tak över huvudet oavsett inkomst, ursprung och Älder sÄ kan man fundera kring det rimliga i att Lulebo krÀver 7,07 procent i hyreshöjning. I ett lÀge dÀr deras hyresgÀster redan kÀmpar med en anstrÀngd ekonomi pÄ grund av inflationen kÀnns det som ett slag i magen att mÀnniskor kan behöva lÀmna sina hem för att pengarna inte rÀcker till.
Lulebos vd, Erik Ăhrling, menar att de inte har nĂ„got val eftersom de stĂ„r inför ett gigantiskt underhĂ„llsbehov och att rĂ€ntehöjningarna krĂ€ver ett ökat inflöde i pengabingen. Ăr det meningen att hyresgĂ€sterna ska lida för att Lulebo inte planerat sitt underhĂ„ll bĂ€ttre? Ăr det meningen att hyresgĂ€sterna ska öppna plĂ„nboken och punga ut för bĂ„de sina egna ökade lĂ„nekostnader och fastighetsĂ€garens? Erik, har du funderat pĂ„ vad du ger dina hyresgĂ€ster för val?
Hundratusentals av LO-medlemmarna bor i hyresrÀtt, och mÄnga vittnar om att de lever utan marginaler idag. Vanliga arbetande familjer som har fÄtt se sina kostnader öka med mÄnga tusen kronor i mÄnaden det senaste Äret. Samtidigt har de rÀkningar som mÄste betalas. Det handlar om skenande matpriser, om kostnaden för att resa till jobbet, om elen.
De 4,4 procent som LO krÀver i löneförhöjning nÄr alltsÄ inte upp till kraven pÄ hyreshöjning. Alla behöver inse att bördorna mÄste delas i en tid av kris. Den ena kan inte sko sig pÄ den andra om vi vill kunna komma ut pÄ andra sidan inflationen med hyfsat schyssta förutsÀttningar för ett gott liv. Arbetare fÄr inte full kompensation för inflationen, dÄ kan inte fastighetsÀgare rÀkna med det heller.
Hyresförhandlingarna mellan Lulebo och HyresgĂ€stföreningen har idag strandat och medlare Ă€r inkopplad. Jag kan bara hĂ„lla tummarna för att vĂ„ra medlemmar möts av en lĂ€gre procentsats pĂ„ hyresavin framöver. Ăven arbetare har rĂ€tt till att kĂ€nna trygghet i sitt eget hem.