Säljare är Mirjam Rönnqvists dödsbo. Tomten är 1 688 kvadratmeter stor. Affären blev klar i september 2024 och köpesumman blev 350 000 kronor.
Nyligen såldes en annan tomt lite mindre än en kilometer därifrån, på Sören 139. Priset blev där 530 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det bara sålts ett hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det var Sören 139, som gick för 530 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.