Tomt i Pajala såld – priset: 40 000 kronor

Nils Egon Johansson, 64 år, sedan tidigare boende på just Aareavaara, är ny ägare till fastigheten på adressen Aareavaara 21 i Pajala.

Aareavaara 21

Aareavaara 21

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2024-09-25 08:49

Säljare är Linnea Theres Falldal. Tomten är 1 998 kvadratmeter stor. Affären blev klar i augusti 2024 och köpesumman blev 40 000 kronor.

Bara några hundra meter bort såldes så sent som för två månader sedan ett hus, på Aareavaara 106. Där blev priset för det 120 kvadratmeter stora huset 532 000 kronor.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Pajala kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!