Husets byggår är 1972 och det har en boyta på 100 kvadratmeter. Köpet från säljarna Moa Milda och Sven Marcus Fagerlönn blev klart i januari 2025.
I somras såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Åijvägen 88. Priset blev där 1 850 000 kronor, för ett något mindre hus på 99 kvadratmeter.
Fastigheten har nu sålts två gånger på sju år. Förra gången den såldes var juli 2017. Den gången blev priset 1 500 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 40 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Åijvägen 88, som gick för 1 850 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.