Det är Anita Yvonne Persson, 75 år, som tar över huset efter Erik Allan Persson. Ägarbytet blev klart i november 2024. Huset är byggt 1973 och har en boyta på 97 kvadratmeter.
Så sent som för två månader sedan såldes ett annat hus alldeles i närheten, på Flygfältsvägen 77. Priset blev där 875 000 kronor, för det 94 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts 16 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Tullgatan 3, som gick för 2 800 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.