Huset byggdes 1991 och har en boyta på 143 kvadratmeter. Köpet från säljarna Eva Karina och Kent Tommy Holmgren blev klart i januari 2025.
För nio månader sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Nomadskolevägen 6. Priset blev där 2 520 000 kronor, för det 110 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts två hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Curteliusvägen 31, som gick för 3 400 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.