92 kvadratmeter stort hus i Boden får nya ägare

Försäljningen av fastigheten på adressen Skolvägen 5 i Boden är nu klar.

Skolvägen 5

Skolvägen 5

Foto: Google Street View

Fastighetsaffärer2025-03-01 16:30

Nya ägare är Linda Angelica och Daniel Chavez, båda 34 år, och säljare är Nils Signar Karlström. Huset är byggt 1965 och har en boyta på 92 kvadratmeter. Ägarbytet blev klart i januari 2025 och priset blev 1 650 000 kronor.

Bara några hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Alvägen 14. Priset blev där 2 100 000 kronor, för det 164 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 23 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Strömsegatan 3E, som gick för 3 300 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Bodens kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!