Ägarbytet blev klart i februari 2025 och köpesumman blev 2 000 000 kronor. Husets byggår är 1980 och det har en boyta på 42 kvadratmeter.
För mindre än en månad sedan såldes en fastighet precis i närheten, på Dundret 102. Där landade priset på 4 000 000 kronor för byggnader på totalt 126 kvadratmeter.
De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Dundret 58, som gick för 2 200 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.