157 kvadratmeter stort hus i Sävast, Boden sålt för 2 795 000 kronor

2 795 000 kronor fick Wiebkje Meintje Van Der Veen-Vriesinga, 37, och Hendrik Jacobus Van Der Veen, 39, ge för huset på Paprikavägen 14 i Sävast, Boden.

Området kring Paprikavägen 14

Området kring Paprikavägen 14

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-02-14 17:27

Husets byggår är 1977 och det har en boyta på 157 kvadratmeter. Köpet från säljarna Roger Uno Arespång och Anna Sofia Elisabet Arespång blev klart i januari 2025.

Ett par hundra meter bort såldes nyligen ett annat hus, på Anisvägen 18. Där blev priset för det 136 kvadratmeter stora huset 2 350 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 13 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Hornvägen 2, som gick för 4 500 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Bodens kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!