Nya ägare blir Bo Jonas Robert Björnfot, 43, och Ewa Marie Rönnbäck, 37, som köper fastigheten av Jan Peter Sikström. Det 149 kvadratmeter stora huset är byggt 1976. Ägarbytet gjordes i januari 2025 och priset blev 3 500 000 kronor.
För ett par månader sedan såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Bancovägen 15. Där landade priset på 2 700 000 kronor för det 147 kvadratmeter stora huset.
De senaste tolv månaderna har det sålts 31 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Värnpliktsgatan 33, som gick för 7 500 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.