Huset byggdes 1935 och har en boyta på 140 kvadratmeter samt en tomt som är 3 466 kvadratmeter stor. Köpet från säljarna Marta Pernilla och Karl Anders Dådring blev klart i januari 2025.
I oktober förra året såldes ett annat hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Övrabyvägen 6. Även där landade priset på 1 700 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts fyra hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Körargatan 20, som gick för 2 482 000 kronor.
Under samma period har det sålts 95 bostäder i postorten Älvsbyn. Priset per kvadratmeter är 8 641 kronor.
Priserna på villor i Älvsbyns kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
Även för länet har priserna sjunkit med 4,5 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är visar även de på i princip oförändrade priser i Älvsbyns kommun och 5,6 procents ökning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 8 898 kronor per kvadratmeter i Älvsbyns kommun, mot 18 351 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Älvsbyn senaste tolv månaderna:
1. Åkerstigen 5. Pris: 3 700 000 kronor.
2. Västanäsgatan 8. Pris: 3 075 000 kronor.
3. Körargatan 20. Pris: 2 482 000 kronor.
4. Granträsk 103. Pris: 2 470 000 kronor.
5. Korsträsk 303. Pris: 2 150 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.