Köpesumman blev 4 015 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i januari 2025. Husets byggår är 1963 och det har en boyta på 114 kvadratmeter.
Ett par hundra meter bort såldes nyligen ett annat kedjehus, på Kolkgatan 18. Priset blev där 3 190 000 kronor, för det 93 kvadratmeter stora huset.
Det här är andra gången fastigheten sålts på tio år. Förra gången den såldes var december 2014. Då var priset 1 800 000 kronor, vilket innebär att värdet ökat med 123 procent.
De senaste tolv månaderna har det sålts 32 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Volontärgatan 1, som gick för 5 600 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.