Det 108 kvadratmeter stora radhuset är byggt 1975. Säljare är Jan Martin Nyström. Affären blev klar i februari 2025 och köpesumman blev 1 810 000 kronor.
Precis i närheten såldes i höstas ett annat hus, på Borestigen 7. Där blev priset för det 120 kvadratmeter stora huset 1 900 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 27 hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Getholmsgatan 5, som gick för 4 495 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.