Babe kunde dock snabbt fångas in.
– Han är väldigt lugn och snäll, så det var aldrig någon fara. Men det är förstås inte så bra med en stor galt i trafiken, säger Katarina Brandt.
Varför tror du att han rymde?– Han har bara varit hos oss i några dagar, och jag tror inte han känner sig riktigt hemma än. Det verkar också ha blivit någon form av bråk med suggorna, säger hon och fortsätter:
– Och han är inte särskilt snabb i vanliga fall, så han måste ha blivit rädd. För jag var och tittade till dem bara några minuter innan grannen ringde och sa att det var en gris på vägen.
Senare under eftermiddagen transporterades Babe hem till gården.
– Jag tror det är bäst att han inte är hos suggorna på ett tag. Vi får nog ha honom i en box tills allt lugnat ned sig, så att han inte rymmer igen, säger Katarina Brandt.