Långt fängelsestraff för mordförsök

Den 23-åriga mannen från Luleå som stod åtalad för mordförsöket på Hertsön i Luleå döms till tolv års fängelse. 31-årigen från Göteborg döms till fängelse i tio år.

Kulan. Mannen blev skjuten i ryggen när han flydde från lägenheten. Kulan gick genom kroppen och fastnade i offrets vänstra arm.

Kulan. Mannen blev skjuten i ryggen när han flydde från lägenheten. Kulan gick genom kroppen och fastnade i offrets vänstra arm.

Foto:

Luleå2018-04-11 14:17

Tingsrätten anser att båda männen är inblandade och skyldiga till försök till mord på Hertsön den 25 oktober förra året.

Varför fängelsestraffen skiljer sig åt motiverar tingsrätten med att till skillnad från Luleåbon har mannen från Göteborg avbrutit fortsatta försök att döda offret då denne flytt från fastigheten. Straffvärdet ska därför för hans del bestämmas något lägre.

Vidare skriver tingsrätten att gärningen var planerad, det har inträffat i offrets bostad och har utförts av flera gärningsmän och haft karaktären av avrättningsförsök.

Enligt tingsrätten har de två gärningsmännen agerat med direkt uppsåt att döda målsägaren. Det har också genom Luleåbons efterföljande rört sig om ett utdraget förlopp som medfört stark dödsångest hos offret.

Åklagaren yrkade på 14 års fängelse för den 23-årige mannen från Luleå, något lägre för mannen från Göteborg.

Åklagarna Anna Väppling och Rickard Finnberg var försiktigt positiva med onsdagens beslut från tingsrätten.

– Domen visar att tingsrätten tagit till sig och förstått det vi lade fram, säger kammaråklagare Rickard Finnberg och fortsätter:

– Det känns som att domstolen har gått på vår linje. Syftet var att ta livet av målsägaren.

Åklagarna har inte tagit ställning till om man ska gå vidare i ärendet till högre instans.

Händelseförloppet i korthet är att två män, de åtalade, har brutit sig in i offrets bostad. Fem skott avlossades inne i lägenheten innan målsägaren lyckades fly ut på gårdsplanen. Den 23-årige mannen följde sedan medan mannen från Göteborg avvek från platsen. 23-åringen gav sig på offret utomhus medan vittnen såg på. Liggande i sitt eget blod kunde offret vid tre tillfällen nämna 23-åringens namn, bland annat till den förste polismannen på plats. Ett av skotten inne i lägenheten träffade offret i ryggen. Kulan gick in i ryggen och ut genom buken. Kulan hittades i målsägarens vänstra arm.

Förutom fängelsestraffen ska de två dömda solidariskt utge ett skadestånd till målsägaren på 131 575 kronor.

23-åringen är nu döms till tre års fängelse i Finland och tolv år fängelse för mordförsöket. 23-åringen är dessutom misstänkt för grovt narkotikabrott i Norrbotten, ett brott som ännu inte gått till åtal.

– Vi kommer att överklaga, min klient hävdar att han inte varit på platsen, säger 23-åringens försvarare, advokat Martin Wulkan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om