LKAB kan tvingas att låna pengar
För första gången på många år kan statliga LKAB tvingas låna pengar.- Vi har vänt oss till bank med begäran om ett så kallat lånelöfte, berättar styrelsens ordförande Björn Sprängare.
- Inför en sådan utveckling så är det betydligt vettigare att låna pengar till investeringar, säger Sprängare.
Unik ställning
Han betonar dock att det i nuläget inte är aktuellt med att låna.
- Men vi har en beredskap för detta och vår finanskommitté följer noga utvecklingen.
LKAB har under lång tid haft en unik ställning i industrisverige. De mångmiljardinvesteringar som genomförts under 2000-talet har klarats hem med vinster som företaget genererat. Det gäller bland annat kulsinterverken i Kiruna och Malmberget. Den ekonomiska krisen har dock i ett nafs förändrat förutsättningarna. Guldåren 2005-2008, och med och årliga vinster mellan sex och tio miljarder kronor, är förbi. För årets första halvår redovisas en rörelseförlust på 486 miljoner kronor. På kort tid har LKAB:s kassa minskat från nio till fyra miljarder kronor, mer än en halvering. Till detta ska läggas det faktum att vinstutdelningen till staten för år 2008 späddes på med 800 miljoner kronor, jämfört med året innan. Detta har de fackliga organisationerna med kraft vänt sig mot.
- De här pengarna behövs för kommande investeringar, säger Gruvtolvans ordförande Harry Rantakyrö. Han sitter med i LKAB:s styrelse och valde där att reservera sig mot den höjda vinstdelningen.
Bekymmersamt läge
Det försämrade ekonomiska läget är förstås bekymmersamt med tanke på de tunga investeringar som väntar och som företaget står fast vid. Det gäller bland annat ny huvudnivå i Kirunagruvan (prislapp:ca tolv miljarder kronor). Till detta kommer de stora kostnaderna för stadsflytten i Kiruna. LKAB:s verkställande ledning har därför beslutat om ett besparingsprogram på 800 miljoner kronor för de kommande åren.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!