Här bäddas det för ett parlament
Landstingshuset byggs om för 40 miljoner - en investering som ökar chanserna för att det ska bli en parlamentsbyggnad i en storregion.
Landstingshuset i Luleå får en ansiktslyftning för 40 miljoner kronor. Den ökar chanserna för att Luleå kan få ett framtida regionparlament.Foto: bengt-åke persson
Foto: Bengt-Åke Persson
- Landstingshuset är i stort behov av en renovering och dessutom sänker vi energikostnaderna ordentligt. Dessutom krävs insatser för att förbättra arbetsmiljön. Det här är vi tvungna att göra, säger Ögren.
Men varför då denna dyra ombyggnad om det blir en storregion och parlamentet kanske hamnar i Umeå?
- Huset är över 30 år och det här är ett sätt att värdesäkra huset. Vad som sedan hamnar i Luleå när det blir en region, det får vi se.
Kent Ögren har klivit fram som en frontfigur i debatten om storregioner i norra Sverige. Förutom att han är en av dess ivrigaste förespråkare så är Ögren ordförande för Norrstyrelsen, som på olika sätt förebereder starten av en region. Ett 15-tal arbetsgrupper jobbar för högtryck. Mötena avlöser varandra.
Besked i december
I december är det tänkt att regeringen ska komma med ett besked i regionfrågan. Det kan innebära att bildandet av regioner i norra Sverige skjuts på framtiden och till valet 2014.
Men det kan också bli ett klartecken, vilket i så fall innebär val till ett regionparlament 2010. Däremot är osäkerheten mycket stor om var olika verksamheter, till exempel kultur och regional utveckling, ska placeras geografiskt.
Och inte minst så gäller det var parlamentsbyggnaden ska hamna.
Och det är här som ombyggnaden av landstingshuset i Luleå kommer in i bilden.
Trumf
Den ansiktslyftning som pågår, där en stor del av plåtfasaden byts ut mot glas, kommer att ge Luleå och Norrbotten trumf på hand när det så småningom är dags för beslut om placering av parlamentsbyggnad.
För trots att Luleå inte kommer att ligga i mitten av en storregion kan detta bli avgörande.
Vid en jämförelse med landstingshuset i Umeå, huvudkonkurrentens, så kommer det att bli pluspoäng för Luleå, vars sessionssal dessutom är av hög klass.
Även om Kent Ögren tillbakavisar att upprustning av landstingshuset inte är kopplad till regionfrågan så håller han med om att det kan bli avgörande när det blir skarpt läge.
- En uppfräschad och energieffektiv fastighet i Luleå centrum är inte helt fel.
Återvinning
Plåtbitarna från landstingshuset i Luleå har för övrigt fått nytt liv på Skurholmens cykelverkstad på Spränggatan. Bosse Hermansson har tagit tillvara på dem och bytt fasad.
- Det ser lite grann ut som Kumlabunkern. Det är inte vilken plåt som helst, det är "flygplansaluminium" som är härdad för att klara både kyla och värme, säger Hermansson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!