Andraplats i Bruksvallarna, tolfteplats i Kuusamo och niondeplats i Davos. Piteå Elits stjärnskott Sofia Henriksson har fått en drömöppning på säsongen. Men nu har hon drabbats av sin första motgång – en inflammation i knogmuskeln.
– Det är remmen som ligger över handen när man åker skidor som har legat och tryckt lite för hårt. Så det har blivit en inflammation i senan, säger hon.
Vad gör man åt det?
– Vilar och så har jag ätit inflammationsdämpande. Jag hoppas att det ger sig snart. Jag har försökt vara noga med det, men det har ändå varit lite segt. Jag ska till sjukgymnasten i morgon (läs i dag) så ska vi se om han kan hjälpa mig.
Besvären uppstod efter världscuptävlingarna i Davos och Sofia Henriksson har haft svårt att träna skidåkning.
– Jag kan åka skidor, men jag får helst inte ha en stav i handen. I går hade jag det, då gick det bra. Men i dag när vi körde på lite hårdare så har jag fått tillbaka besvären lite.
Gör det ont?
– Nej, jag har ingen smärta. Men det knarrar i senan och jag vill inte att det bli värre. Jag har haft liknande besvär med senan tidigare och då har det gått över.
Under lördagen inleds Tour de Ski i Oberstdorf, utan Sofia Henriksson. Tanken är att hon ska tävla på Skandinaviska cupen i Falun den 9-11 januari, men hon vet inte säkert hur det blir. Allt beror på skadan i handen.
– Jag hoppas kunna köra då, det är planen. Men som sagt, jag vill inte att det ska bli värre så att det blir något kroniskt.