Luleå Hockey hängde inte med Linköping

En bättre insats än förra matchen mot Karlskrona. Men ändå hängde inte Luleå Hockey med Linköping och förlorade med 2–5.

Foto: Stefan Jerrevång/TT

LINKÖPING/ishockey2017-01-07 18:20

Luleå Hockey började matchen i Linköping piggt och hade betydligt mer fart än i senaste matchen mot Karlskrona. Anton Hedman och Jan Sandström (skott i utsidan av stolpen) hade norrbottningarnas bästa chanser i början.

Men Luleåbacken Oscar Engsund skänkte pucken till Garrett Roe pucken i egen zon och LHC-stjärnan sköt in 1–0 efter 10.43. Linköping ökade på till 2–0 några minuter senare genom ett powerplaymål av Sebastian Karlsson.

Men bortalaget fick lite hoppet inför andra perioden. Johan Forsberg reducerade till 2–1 med 1.59 kvar av första akten.

Hoppet varade inte så länge för Luleå. Efter 1.37 i andra perioden avslutade Ken André Olimb ett mönsteranfall och gjorde 3–1 för LHC. Anssi Salmela ökade på till 4–1 i powerplay i slutet av perioden.

LHC ökade på till 5–1 i tredje perioden efter ännu ett snyggt anfall, Mathis Olimb var sist på pucken.

Einar Emanuelsson reducerade till 5–2 med 12.12 med ett fint skott i powerplay. Men närmare poäng kom inte Luleå Hockey den här kvällen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!