Hon gjorde målet redan efter en kvart mot Spöland Vännäs.
– Det var skönt, men jag kommer inte riktigt ihåg hur målet gick till, säger Lindgren.
Men tränaren Hasse Stridsman vet att berätta:
– Det var ett vackert anfall och vackert mål. Ett snyggt pass av Lina Finnholm och ett bra avslut av Jennifer.
– Säger Hasse det så var det väl så. Jag tycker vi vann rättvist och borde kanske gjort några baljor till. Jag hade ju bland annat ett skott i ribban, säger Lindgren.
Kirunas framgångssaga fortsätter alltså. Och malmfältslaget behöver inte be om ursäkt för premiärsegern.
– Spöland Vännäs hade bara två farliga chanser. Förutom målet hade vi träffar i ribba och stolpe så visst var det en rättvis seger. Och naturligtvis är det skönt att börja med tre poäng på bortaplan, säger Hasse Stridsman.
Och Jennifer Lindgren har alltså skrivit in sig i historieböckerna.
– Jag tänkte inte på det just då. Men så här efteråt känns det förstås lite häftigt, säger hon. Men jag ligger på topp och det är min uppgift att göra mål.
Vad tycker du om premiären?
– Det var väl en typisk premiär med en hel del nerver.
Målvakten Maria Lindgren, Selina Henriksson, Alida Videkull och Jennifer Lindgren stack ut i ett Kiruna som svarade för en stabil laginsats.
– Vi var det bättre laget, sammanfattar Hasse Stridsman.