En fantastisk säsong börjar närma sig sitt slut. Marcus Hellner befinner sig just nu hemma i Gällivare. Han står över helgens SM-tävlingar eftersom han ska bli pappa inom kort.
– Det är beräknat till april så jag vill vara här hemma, säger han.
Två OS-medaljer blev det i Sotji för en dryg månad sedan – silver på skiathlon och guld i stafett.
Men Hellner har lämnat det bakom sig. Redan nu längtar han till nästa säsong. Och han avslöjar för NSD att han kommer att ändra sitt tävlingsupplägg.
– Jag är inställd på att köra touren nästa säsong. Det känns som att jag vill göra det, säger han.
Varför?
– Dels är det en väldigt viktig och stor tävling, jag gillar att tävla den. Sen är det klart att VM är viktigare. Men VM ligger lite senare nästa år så man får någon vecka till på sig att ladda.
"Var svårt att skippa touren"
Den gångna säsongen valde Marcus Hellner att hoppa över Tour de Ski – allt för att inte riskera något inför OS i Sotji. Nästa år väntar ett viktigt VM hemma i Falun – men Hellner hoppas kunna kombinera både tour, världscup och VM.
– Det känns som att jag vill tävla mycket i världscupen också. Det var lite svårt i år också att skippa touren, man var väldigt sugen på att köra den. Jag känner att jag lägger ner så mycket tid att jag vill försöka tävla en del.
Man missar också många världscuppoäng när man inte kör Tour de Ski.
– Ja, så är det. Det är klart att det hade varit stort att vara med och fajtas om segern i världscupen. Men det har ju blivit så speciellt tycker jag. Det handlar ju mest om touren tycker jag, världscupen är så styrd av touren. Det är nästan så att touren blir viktigare än världscupen. Jag vinner hellre Tour de Ski än totala världscupen.
För att det är mer prestige?
– Ja, i alla fall så som jag ser det. Det är så pass stort. Ofta så går det ju hand i hand litegrann. Är du sjuk en vecka på ett år ska du ändå kunna vinna totala världscupen. Men om du är sjuk när touren är så är du ju körd.
Hoppas på Olsson
Under mästerskapssäsonger är det vanligt att de stora stjärnorna står över Tour de Ski. I år valde till exempel både Hellner och Charlotte Kalla att stanna hemma. På frågan om Hellner tycker att touren borde ligga vid en annan tidpunkt på året under mästerskapssäsoner svarar han:
– Jag vet inte. Det är svårt att säga. Den ligger väl där (kring årsskiftet) för att det är den bästa TV-tiden. Det är då folk är lediga under helgerna. Det är klart att det hade ju kunnat gå att ha den före jul, men jag vet inte. Det var ju lite för tajt som det var i år.
Marcus Hellner ser fram emot ytterligare en rolig säsong nästa vinter.
– Det blir stort med VM på hemmaplan, det blir häftigt.
Lagkompisen Johan Olsson tvekar fortfarande kring en fortsatt satsning. Marcus Hellner hoppas dock på Olsson nästa år.
– Nej, jag vet faktiskt inte vad han tänker. Om jag var Johan hade jag åkt VM, så är det. Det är ju det största vi har. Men samtidigt, är man inte motiverad så ska man inte göra det.
– Men så skulle jag ha gjort. Med den kapaciteten så är det klart han ska vara med och fajtas på de största grejerna. Han har ju chans på medaljer, säger Hellner.