Det var eftermiddagen då Janne Sandström blev historisk som den meste SHL-spelaren genom tiderna, slutspel inräknat. Före nedsläpp hyllades han genom en bukett av hemmalagets ordförande Tobias Larsson för sina 1019 framträdanden på den högsta nivån i Sverige.
– Det var stort. Det finns ju en liten historia bakom det, berättar Janne Sandström och förklarar att han spelade tillsammans med Tobias Larsson i Piteå som ung junior.
– Det värmde hjärtat så klart. Jag har ju nästan levt mitt liv på isen, så det är stort att nå en sån häftig och ojämn siffra. Just det här känns faktiskt lite extra.
Tyvärr fick backlegenden inte fira med en seger.
Luleå Hockey började annars matchen bra. Men när man drog på sig två raka boxplay nästan efter varandra gav man hemmalaget energi.
Då tog också Karlskrona ledningen efter att Mattias Guter förvaltat en sidledspass från nära håll i powerplay efter 6.34.
Luleå kvitterade genom Karl Fabricius i början av den andra perioden. Den höga pressen från fjärdekedjan gav frukt när Christopher Mastomäki lade in pucken mot kassen och Johan Forsberg styrde den vidare till den tredje länken i kedjan Karl Fabricius.
Men utvisningar fortsatte att ställa till det för bortalaget. Drygt tre minuter efter kvitteringen kunde Joachim Rohdin panga in ett direktskott fram till 2–1 i powerplay och återigen fick LHF kämpa i motvind.
3–1 kom också i numerärt underläge och då blev det för jobbigt för gästerna att mobilisera kraft nog att komma ikapp.
– Det är utvisningarna som helt klart blir avgörande, tyvärr, säger Janne Sandström som också konstaterar att det tajtar till sig i kampen om de två sista play-in platserna. Med fem matcher kvar av grundserien skiljer det blott tre poäng mellan Luleå, Karlskrona och Djurgården. Ett lag av dessa tre ska bort.
– Det är klart att det här var en viktig match och det är trist att vi inte kommer upp i nivå idag. Det finns inte i tanken att vi inte ska ta oss till play-in. Som jag ser det är det ett guldläge för oss.
Efter matchen stod Petter Lasu Nilsson och letade efter domarna för att få en förklaring till att hans lag drabbades av fem utvisningar, medan hemmalaget Karlskrona inte drog på sig en enda.
– Vi har haft flera matcher på raken utan att få ett enda powerplay. Jag vill höra om det är något vi gör fel, eller vad det är. Men det är inte där vi förlorar matchen idag, säger LHF-tränaren.