Mardrömmen – Kalla är sjuk

Här är skräckbeskedet inför damernas tremil.Charlotte Kalla är sjuk – och kan missa sista loppet på OS.– Vi tror inte att det ska gå så illa, säger förbundskapten Rikard Grip.

Foto: GEPA pictures/ Ross Burton

SOTJI/LÄNGDSKIDOR2014-02-20 11:20

Charlotte Kalla har tagit ett guld och två silver på sina tre starter under Sotji-OS. På lördag var tanken att hon skulle köra sitt sista lopp – tremilen i fri stil.

Men nu kan de planerna gå i stöpet.

– Hon har varit lite sliten av allt som varit efter stafetten och de andra loppen, men hon har också känt lite grann i näsan, säger förbundskapten Rikard Grip.

Under måndagen och tisdagen har Kalla isolerats från sina lagkamrater på grund av sjukdomen, men under onsdagen och torsdagen har hon dock kommit tillbaka till OS-byn och tränat lätt.

– Hon har rört sig i går och i dag. Vi hoppas att det ska gå åt rätt håll och att hon kan tävla, säger Grip.

Hur illa är det?

– Än så länge rör det sig bara om en liten lätt nästäppa. Om det beror på en infektion eller på hennes belastning är omöjligt att sia om.

Kommer hon att kunna åka på lördag?

– Ja, om allt går som förväntat. Jag upplever det snarare som ganska positivt, men vart det tar vägen är omöjligt att säga. Vi får ta det dag för dag och hoppas att det går åt rätt håll.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!