– Det är inte alls bra. Det här är en av våra viktigaste frågor och vi jobbar aktivt med den, säger Mats Brännström, landstingsdirektör.
Att nyutexaminerade sjuksköterskor går in med högre lön än de som jobbat flera år är en olycklig situation, menar han.
– Jag kan inte de enskilda fallen men det är säkert gjort en bedömning. Generellt är det dock ingenting som vi har som princip. Det är klart det är ett problem om lönesituationen upplevs som orättvis inom en grupp.
Brännström säger att landstinget gör regelbundna löneöversyner.
– Just den här "mellangruppen" har inte varit prioriterad på några år.
Så de står på tur?
– Man kan aldrig säga så. Det är mycket som påverkar.
Vårdförbundet jobbar för att ingen fast anställd sjuksköterska ska ha under 27 000 kronor i månaden.
– Det skulle innebära ökade kostnader för landstinget med 100 miljoner kronor. Det är pengar som inte finns idag.
Brännström skriver delvis under på Vårdförbundets ordförande Katarina Johanssons beskrivning av sjuksköterskekrisen.
– De här effekterna som det talas om, det kan förekomma. I större eller mindre utsträckning. Men om det riskerar att bli ett patientfarligt läge har jag svårare att bedöma. Ytterst är det från gång till gång en fråga för närmaste verksamhetschef som ska skicka signaler uppåt om situationen inte går att lösa.
Halvt löfte
Folkpartiets gruppledare Jens Sundström sitter i opposition men är ändå självkritisk.
– Vi har varit så fixerade vid de astronomiska problemen med läkarna att det har överskuggat att det finns problem med andra yrkesgrupper också. Jag är säker på att det finns enheter inom landstinget där man tillfälligt borde låst dörren och hänvisat vidare, både för patienternas och arbetsmiljöns skull. Jag har tagit upp frågan på landstingsstyrelsen och vi har också gett ett halvt löfte till Vårdförbundet att titta på det här.