Luleå kommun har under en lång tid fått in klagomål om en bosättning vid gamla malmkajen intill isbrytarnas hamnplats. Nu sätter kommunen ner foten och informerar de boende EU-migranterna att de måste avlägsna sig från platsen innan veckans slut.
– Det är flera skäl som gör det olämpligt att bo där. För det första är det ett tågspårområde som löper längs med kajen, det saknas avlopp och är sanitärt ohälsosamt, dessutom är det olagligt att bosätta sig på någon annans mark, säger Joel Domeij, miljöinspektör vid Luleå kommun.
Läs mer:Bosättare ska avhysas från Södra Hamn
Miljö- och byggnadsförvaltningen har tillsammans med socialförvaltningen och markägarna i fråga suttit i en arbetsgrupp och diskuterat hur de ska tackla det olovliga lägret. De kom fram till att situationen med nedskräpning och den annalkande vintern har tvingat fram en avhysning.
– Vi hänvisar dem till olika campingplatser där de kan betala och campa på lagligt sätt. Är det så att de inte hittar boende blir de fall för socialen, säger Göran Öhman (S), ordförande miljö- och byggnadsnämnden.
Hur många som bor i lägret på kajen är inte helt klart men enligt uppgifter rör det sig om ungefär 30 vuxna personer, huvudsakligen handlar det om rumänska medborgare. Det ska inte bo några barn där.
– Vi hänvisar migranterna till RIA center som är det härbärge som kommer var öppet i vinter. Skulle det vara så att det blir fullt så får de ekonomiskt stöd till att resa till sitt hemland. De får även lösa boende på egen hand, säger Annika Klefsjö från Socialförvaltningen.
RIA center kan erbjuda boende till totalt tio personer och idag är två av platserna upptagna utav hemlösa.
Den 1 februari öppnade RIA center för utsatta EU-medborgare och 25 av lägrets boende var dit för att ansöka om boende. Anna Fält är föreståndare på härberget.
– Vi har ju inte plats för alla så de har valt att inte sova här. De kommer familjevis och vill inte splittras, säger hon.
Läs mer:EU-migranter flyttar in på härbärget
Josh Armfield från EFS-kyrkan i Luleå har länge hjälpt och hållit kontakt med migranterna som bor i lägret.
– Många vi träffar har varit upprörda för polisen varit dit och varnat dem att de måste flytta. De tycker att det är jobbigt för att det inte finns någonstans att ta vägen, härbärget har för få platser, säger han.
Enligt Josh Armfield är hela vräkningen en väldigt dålig idé.
– Vissa kanske inte har något att åka tillbaks till. De har kanske ingen inkomst i Rumänien, utan de är hemlösa och har ingenstans att ta vägen där heller.