Efter tio år - nu är företaget till salu

För tio år sedan startade Åsa Forssell Hafva, men nu ligger företaget ute till försäljning. ”Jag är helt redo att lämna över till någon annan”, säger företagsägaren.

Till salu. Efter tio år väljer Åsa Forssell att sälja företaget Hafva.

Till salu. Efter tio år väljer Åsa Forssell att sälja företaget Hafva.

Foto: Camilla Niemi

LULEÅ2017-04-11 13:44

Under torsdagen förra veckan lade Åsa Forssell ut sitt företag Hafva på blocket, men tankarna kring beslutet har pågått längre än så. Butiken består i dagsläget av både en webbshop och ett så kallat showroom som riktar in sig på produkter för små barn och gravida. När Åsa startade företaget var hennes barn fyra och sex år men har de har nu hunnit bli tonåringar.

– I takt med att mina egna barn blivit större så lämnar man den världen lite, eller ganska mycket faktiskt, säger Åsa Forssell och fortsätter:

– Det har kommit andra saker i livet som jag intresserar mig mycket mer för och brinner mer för.

Trots att det än inte gått en vecka sedan företaget lades ut till försäljning har det kommit några intressenter, men ingenting är klart än. Fram till att försäljningen är klar kommer butiken att vara igång som vanligt.

– Men jag satsar inte framåt. Det är välfyllt med träleksaker men barnkläderna är i ett sådant läge att den som köper det själv kan välja vilka märken man vill ha. Jag har inte köpt in något eftersom jag visste att jag skulle gå den här vägen.

Företaget kan fortsätta att drivas i samma form som den gör i dag på Kronan, flytta någon annanstans i landet eller bara drivas genom webbutik. 200 000 kronor är det satta priset, men med prutmån.

– Det handlar lite om hur snabba de kan vara, kan man vara snabb kan man få det billigare.

För Åsa själv blir det nya äventyr då hon blir turistinformatör på Luleå turistcenter.

– Det känns helt fantastiskt. Jag brinner ju för vår stad. Det är ju jag som går runt i luleåmössa och promenerar flera varv per vecka och fotar en massa. Hela mitt instagramkonto är som dedikerat till Luleå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!