Som kultur- och demokratiminister blev Alice Bah Kuhnke inbjuden till årets Nobelfest. Hennes festklänning designades av Sara Björne, Kiruna. Därmed fick Alice Bah Kuhnke en klänning med inslag av nordsamisk tradition.
- När jag fick veta att jag skulle gå på Nobelfesten började jag att fundera på vad jag skulle ha på mig. Jag ville vara så fin som möjligt, fin enligt mitt tycke. Och jag tycker om hantverk. Så jag ville ha en klänning som inte bara är fin utan som också betyder något, sa Alice Bah Kuhnke till rodeo.net
Hon hittade Sara Björnes namn när hon googlade runt på internet. I samband med hennes första besök i Kiruna som minister stämdes träff med Sara Björne.
- Jag hade läst att Sara är mån om kvalitet och hållbarhet i motsats till slit och släng. Och det var Saras bilder och armband på hennes hemsida som jag fastnade för, på grund av att jag gillar alla former av hantverk, både traditionellt och modernt. Så jag tog med mig en blå klänning jag redan hade till henne och frågade om hon såg någon potential i den, att göra om och redesigna den och smycka den. Och det gjorde hon! Så klänningen jag har nu är en gammal klänning som nu blivit en helt ny och helt annan klänning, sa Alice Bah Kuhnke.