Möten och aktiviteter i stadsparken och på torget

Utformningen av torget och stadsparken i den nya centrumkärnan tar form.

torget. Kupoltorget i Kiruna ska bytas ut mot ett ordentligt stadstorg i nya centrumkärnan. Kanske kan de se ut som förslaget som visas på den infällda bilden.

torget. Kupoltorget i Kiruna ska bytas ut mot ett ordentligt stadstorg i nya centrumkärnan. Kanske kan de se ut som förslaget som visas på den infällda bilden.

Foto: Ulrika Huhtaniska

KIRUNA2015-11-12 07:00

Nya centrumkärnan tar alltmer form på pappret och kommunen jobbar tillsammans med White arkitektbyrå med att ta fram underlaget till hur själva torget och stadsparken ska se ut.

Torget ska kunna användas för stora och små arrangemang året runt men också fungera till vardags. 

– Därför föreslår vi få fasta möbler och uppvärmda sittmöbler. Vi har även gjort sol- och skuggstudier på torget. säger Eva Ekelund, mark- och exploateringschef. 

Vad som är viktigt för Kirunaborna har varit utgångspunkten i arbetet.

– Många har framfört att det ska synas att vi är i Kiruna. Svårigheten har varit att vi fått olika svar om vad som är typiskt för staden. Men man kan ta vara på färger, ta med detaljer från den gamla staden till den nya, till exempel kommer klocktornet  från stadshuset att placeras på torget. 

Tanken är att stadskärnan bestående av tio kvarter ska bestå av två delar, handelsgatan och torget. Runt torget ska det finnas exempelvis hotell, bibliotek, Folkets hus/kulturhus, turistbyrå, bostäder och restauranger.

Underlag till arbetet med torget kommer från möten, enkäter och visionsarbeten med skolelever, företag, föreningar och organisationer.

Kommunen har sedan tidigare skickat ut en inbjudan till markanvisning till företag som på olika sätt vill vara med om att bygga upp stadskärnan.

Norr om torget och bostäder kommer stadsparken att ligga.

– Den kommer att förändras och växa över tid och bestå av olika delar. En lugnare del vid bostäderna och längre bort mer aktiviteter, säger Ekelund.

Sam Keshavarz, landskapsarkitekt på White arkitektbyrå, säger att visionen med torget är att det ska vara som ett vardagsrum.

– Torget blir det första mötet för många som besöker Kiruna och då är det viktigt att ha en identitet. Kiruna är en internationellt känd stad så det känns viktigt att man fångar det.

– I parken ska det ske mycket aktiviteter. Det kan vara en isbana, skidspår och kanske ett sommarcafé.

Den 19:e ska förslaget presentera det första förslaget för allmänheten.

– Det ska bli jätteroligt eftersom vi har jobbat med detta under en så lång tid och det blir intressant att se vilka reaktioner vi får. Det är inget färdigt förslag utan kommer att utvecklas ytterligare, säger Keshavarz.

Läs mer: Arbetet med stadshuset som ska stå i mitten av torget har påbörjats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om