RiksgrÀnsen fÄr nytt lyxhotell

Om ett drygt Ă„r ska ett nytt lyxhotell för exklusiv turism stĂ„ fĂ€rdigt i RiksgrĂ€nsen. ”Det ska bli ett av Sveriges hĂ€ftigaste”, sĂ€ger Axel Darvik, en av mĂ€nnen bakom projektet.

Lyxhotell. Just nu planeras det ett topphotell för offpistÄkning i RiksgrÀnsen.

Lyxhotell. Just nu planeras det ett topphotell för offpistÄkning i RiksgrÀnsen.

Foto: Simon Eliasson

KIRUNA2015-09-16 21:09

Axel Darvik blev kÀnd som en ung politiker frÄn Göteborg som gjorde kometkarriÀr inom Folkpartiet. 2002 valdes han som en av de yngsta genom alla tider in som riksdagsledamot.

I dag Àr han 33 Är och fortfarande politiskt aktiv i Göteborg. Men han Àr Àven en skidÀlskare som Àlskar RiksgrÀnsen.

För nÄgra Är sedan satt han med sina vÀnner i RiksgrÀnsen och började smida en plan.

– IdĂ©n föddes att utveckla ett nytt hotell som ska hĂ„lla internationell toppklass. Tanken var att inte bara locka nordiska turister till GrĂ€nsen, utan turister frĂ„n hela Europa.

Nu tillhör han den grupp som stĂ„r bakom storsatsningen i RiksgrĂ€nsen, som förutom hotell Ă€ven inkluderar lyxrestaurang, annex och personalbostĂ€der. Företaget som ska driva hotellet har döpt sig till Polarexpressen AB, vilket inte Ă€r en slump. Hotellet ska nĂ€mligen byggas dĂ€r de gamla lokstallarna i RiksgrĂ€nsen ligger – och den ruin som finns kvar ska byggas ihop med hotellet.

– Lokstallarna Ă€r en viktig del av RiksgrĂ€nsens historia, vilket ska mĂ€rkas i konceptet. Vi har bland annat trĂ€ffat Malmbanans vĂ€nner. Byggandet av Malmbanan Ă€r en imponerande historia som var ett för dĂ„tiden mycket avancerat projekt. Det finns en story dĂ€r som man kan vĂ€va in i hur vi utformar ruinen. Vi bevarar ruinen och berĂ€ttar historien om malmbanan, sĂ€ger Axel Darvik.

I gruppen bakom hotellet finns Àven Axels far Clas, byggmÀstare frÄn Göteborg.

Men Polarexpressen AB har Àven en lokal förankring.

– Ja, i gruppen finns bland andra Johan Lindblom frĂ„n Vittangi, som jag personligen tycker Ă€r en av Sveriges bĂ€sta skidguider, sĂ€ger Axel Darvik.

För skidturism blir ett centralt tema i hotellkonceptet. MÄlet Àr att nÄ rika turister som kan betala bra för en unik upplevelse, inkluderande helikopterturer till orörd snö. Hotellet planerar bara rum för 32 gÀster.

– Daily Telegraph i England utsĂ„g RiksgrĂ€nsen till det bĂ€sta stĂ€llet i Europa för offpistĂ„kning. Men det saknas nĂ„got för att locka internationella turister. MĂ€nniskor som i dag istĂ€llet Ă„ker till Kanada. Vi har minst lika bra förutsĂ€ttningar och dĂ„ Ă€r det synd om de ska behöva Ă„ka över Atlanten.

Förutom skidÄkning Àr planen att det ska bli turism som rör norrsken, vandringar, motion, trÀning och fiske i bÄde Norge och Sverige.

NÀr planeras hotellet stÄr fÀrdigt?

– Det Ă€r en hel del jobb och kort byggsĂ€song, sĂ„ allra tidigast kan det bli pĂ„sken 2017. Men dĂ„ mĂ„ste mĂ„nga delar falla pĂ„ plats.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om