Klart: LKAB betalar nya dragningen av E10

Nu är LKAB och Trafikverket överens om hur man ska jobba vidare med det stora vägprojektet i Kiruna. Klart är att det blir gruvjätten som betalar för den nya vägdragningen och att parterna ska söka efter möjliga effektiviseringar i projektet för att hålla nere kostnaderna.

VIKTIGT. "Det känns bra att frågan är löst", säger Anders Lindberg, informationschef på LKAB.

VIKTIGT. "Det känns bra att frågan är löst", säger Anders Lindberg, informationschef på LKAB.

Foto: Emma Eriksson

KIRUNA2016-11-03 20:09

– Det känns bra att frågan är löst. Det blir en betydande kostnad för LKAB, men det här måste göras. E10-bygget måste komma igång och vi måste få detaljplaner för den markpåverkan som gruvan orsakar, säger Anders Lindberg, informationschef på LKAB.

Ett drygt år efter att regeringen godkände Trafikverkets arbetsplan för en ny dragning av väg E10 i Kiruna är också finansieringslösningen klar. Nu är LKAB och Trafikverket överens om hur man ska jobba vidare med projektet och att LKAB ska betala. Nästa år blir det byggstart och under 2019-2020 ska vägen - som Kirunas nya centrum är planerat kring - stå klar.

Läs mer: "Många obesvarade frågor kring nya E10-dragningen"

NSD frågar Anders Lindberg om man kan tolka torsdagens besked som att näringsdepartementet - som varit inblandade i frågan - sagt nej till att skjuta till statliga medel till projektet.

– Ägaren har varit tydlig ända från start, när samhällsomvandlingen började, att det här är någonting mellan LKAB och de olika sakägarna att lösa. Och det gäller fortfarande, säger han.

Kan LKAB behöva spara mer på andra områden för att ha råd att betala för det här projektet?

– Det är för tidigt att säga. Vi vet ännu inte vad slutsumman blir - utan den ska arbetas fram i samverkan mellan oss och Trafikverket, fortsätter Lindberg.

NSD har tidigare berättat att projektet uppskattas kosta ungefär en halv miljard kronor. Men med dagens besked om att parterna ska söka efter möjliga effektiviseringar och besparingar i projektet kan summan bli mindre än så. Trafikverkets Anders Strandberg berättar att man ska försöka få till tekniska lösningar som håller kostnaderna nere.

– Vi har ritat en del broar och det här kanske kan förenklas i vissa utföranden. Man kan också titta på slänter som skulle kunna göras annorlunda så att man sparar pengar.

I dagsläget vill han emellertid inte uppskatta hur mycket pengar som skulle kunna sparas.

Trafikverket är, liksom LKAB, glada över att man nått den här överenskommelsen. Glad är självklart också Kristina Zakrisson, socialdemokratiskt kommunalråd i Kiruna.

– Man kan väl säga: Äntligen. Vi har ju väntat på det här beskedet och det är väldigt viktigt för oss att vägen börjar byggas. Så vi är väldigt nöjda med beskedet, säger hon.

Läs mer: "Nu kräver kommunen besked om E10-pengar"

Kristina Zakrisson bekräftar att kommunstyrelsen redan på måndag ska behandla en för LKAB väldigt viktig detaljplan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om