Han har ett digert brottsregister

Tvångsvård. Det är Jerzy Sarneckis recept till samhället mot kriminella som 27-åringen som kraschade in i polishuset. "De är farliga för omgivningen."

Vansinnesfärd. I tisdags kraschade 27-åringen in i polishuset i Gällivare. Kriminologen Jerzy Sarnecki tror att tvångsvård är det en enda botemedlet för honom.

Vansinnesfärd. I tisdags kraschade 27-åringen in i polishuset i Gällivare. Kriminologen Jerzy Sarnecki tror att tvångsvård är det en enda botemedlet för honom.

Foto: Monica Olofsson

Gällivare2017-09-22 05:00

Läs mer: Vansinnesfärd i Gällivare.

Det var på tisdagsförmiddagen som dramat utspelade sig i centrala Gällivare. En vansinnesfärd efter en av de mest trafikerade gatorna i Gällivare som också är ett populärt gångstråk.

Den 27-årige mannen, som för ett par veckor sedan släpptes från ett längre fängelsestraff, körde i hög fart med sin gråa Audi efter Lasarettsgatan i östlig riktning. Plötsligt tappade han kontrollen på sitt fordon och brakade rakt in i polishuset.

– Det var ren tur att det gick bra. Det går ju massor av människor efter den gatan varje dag, säger en Gällivarebo som vill vara anonym.

Den första noteringen i 27-åringens belastningsregister är från 2006. Sedan dess har han dömts ett 30-tal gånger för allt från snatteri till rån.

Det som sticker ut i 27-åringens belastningsregisterutdrag är det stora antalet av brott bakom ratten.

Sex gånger är 27-åringen dömd för olovlig körning, fem domar finns noterat för rattfylleri och tre gånger för vårdslöshet i trafik. Han är också dömd för tillgrepp av fortskaffningsmedel en handfull gånger.

Jerzy Sarnecki, professor i kriminologi, tycker att samhället måste ta ett större ansvar för att skydda medborgarna. Bland annat med hjälp av tvångsvård.

– Så att de i princip låses in och inte kommer ut förrän man är ganska övertygad om att de har slutat missbruka. Det kan vi inte göra i dag enligt den rådande lagstiftning, förutom i vissa ytterst speciella fall, säger Jerzy Sarnecki till Norrbottens Media.

Den rikskände forskaren har genom åren sett hundratals fall likt detta.

– När han lämnar fängelset säger han aldrig mer. Sedan åker han till stan med sin plastpåse och träffar polarna. Och rätt som det är så är han packat igen och har stulit en bil eller slagit någon.

Att låsa in dessa individer på obestämd tid kan vara den enda vägen, tror Jerzy Sarnecki.

– De är farliga, dels för sig själva. Men de är också farliga för sin omgivning. Rätt som det är slår de ihjäl någon. Det är ett fruktansvärt ingripande för en människa, Men jag tror att man här borde göra det ändå.

På torsdagen begärdes den 27-årige mannen häktad av kammaråklagare Lindha Strömberg, misstänkt för grov vårdslöshet i trafik och narkotikabrott av normalgraden. Han misstänks också för drograttfylleri.

Häktningsförhandlingen hålls på fredagen i Gällivare tingsrätt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om