Sedan fredag kväll har fem inbrott anmälts i Norrbotten. Vid 18-tiden på fredagskvällen upptäcktes ett inbrott i en villa på Björkmansvägen i Gällivare.
Under lördagen anmäldes inbrott på Engelbrektsgatan i Boden, Vårvägen i Luleå och Furunäsvägen i Piteå.
- Vid samtliga fyra inbrott har tjuvarna tagit sig in på baksidan av husen, säger Tomas Wretling, RLC-befäl vid polisen i Norrbotten.
Inbrotten har upptäckts i efterhand, när de boende kommit hem och inga tjuvar har ertappats. Det är i nuläget oklart om det finns något samband mellan de olika inbrotten.
- Vi har haft liknande vågor tidigare, att det är några som åker runt till olika ställen, men det är jättesvårt att veta om det rör sig om samma personer i de här fallen, säger Tomas Wretling.
Strax före midnatt på lördagskvällen fick polisen in en femte anmälan om ett villainbrott i Luleå.
Det är ännu oklart vad som stulits från de olika inbrotten, men brottsplatsundersökningar görs på samtliga adresser.
Vid vissa tillfällen har husen fotograferats med kameror eller mobiltelefoner.
Iaktagelser av en vit Ford av sedanmodell, är av särskilt intresse. Den ska ha uppmärksammats vid ett inbrott i Boden. Men polisen vill inte att allmänheten låser sig vid ett fordon då det kan röra sig om olika fordon och personer.
Polisen tar emot tips och iaktagelser på 114 14.